Hej! Hej! Witam w piękną słoneczna niedziele! Takie dni aż napędzają do pracy i życia! W dzisiejszym poście dam kilka wskazówek nowym studentom jak najlepiej rozpocząć studia oraz jak przygotować się na zajęcia stacjonarne jak i zdalne.

Na wstępie dodam, że miło mi że jesteś i chcesz poznać kilka moich wskazówek na temat studiów. Jeśli wolisz bym te informację przekazała Ci na filmiku to KLIKNIJ TUTAJ Miłego oglądania!

Przede wszystkim żyjemy w czasach niepewnych i nie wiemy czy z dnia na dzień nas nie zamknął i studenci nie przejdą na zdalna naukę. Na chwile obecna wiem, że rok akademicki rozpoczyna się stacjonarnie i ćwiczenia będą odbywać się na uczelni a jedynie wykłady na niektórych uczelniach będą zdalnie.

Pierwszy dzień na uczelni. Jak się ubrać? Co wziąć ze sobą?

Nie stresuj się. Większość studentów tak jak Ty będzie pierwszy raz na uczelni i będzie dla niego wszystko tak samo nowe. Nie wstydź się i zapoznaj się. Ja na uczelnie przyszłam sama, nie znałam nikogo wcześniej, wszystkich poznałam na chwile przed pierwszymi ćwiczeniami czekając na korytarzu przed salą. Było wiele osób którzy przyszli sami i również nikogo nie znali wiec tak na prawdę w kilka minut powstała paczka znajomych.

Przed rozpoczęciem roku akademickiego dobrze jest poszukać swojej grupy na Facebooku. Ja tak zrobiłam i wiele osób sprawdzałam z ciekawości i również moje koleżanki tak samo robiły i później wymieniałyśmy się wrażeniami jak widziałyśmy się na fb a jak jest na żywo. Takie grupy to świetny sposób na wcześniejsza integracje. Możesz już napisać (tak jak ja) do kilku osób np w sprawie organizowanej integracji, pierwszego dnia zapoznawczego lub pierwszych zajęć. Na drugim roku studiów administrowałam takie grupy i również wprowadzałam pierwszaków w życie studenckie. Informowałam o zapisach na zajęcia, terminach integracji, imprezach uczelnianych i całym życiu studenckim by każdy był na bieżąco. Również jeśli nie chcesz pisać do jeszcze nie poznanych osób ponieważ się wstydzisz to napisz do administratora. Gdy niektóre informacje dla mnie nie były czytelne w związku z rozpoczęciem studiów to napisałam do administratorki i dopytałam:)

Bierz udział w integracjach

Ważnym etapem na studiach są integracje. Prawda jest taka, że ciężko jest skończyć studia samemu. Jest taki natłok informacji, tyle portali internetowych na których są udostępniane różne informacje że samemu nie jest się w stanie tego ogarnąć. Na jednym portalu są egzaminy, na innym zajęcia, innym oceny i zapisy na ćwiczenia, na innym zapisy na seminaria a na jeszcze innym ogólne informacje. Samorząd studencki oczywiście o tym informuje natomiast na studiach tyle się dzieje od najprzyjemniejszych rzeczy jak imprezy po najważniejsze jak egzaminy, że ja będąc w samorządzie w komisji do spraw komisji i PR nie byłam w stanie pisać o wszystkim. Musiałam skupić się na priorytetach by nie spamować grupy i udostępniać tylko te najważniejsze rzeczy. Wiec bardzo ważne jest by nie być samemu na studiach. Nie znam osoby która przetrwała studia samemu. Nawet jak jest się bardzo zdolnym uczniem to nie jest się w stanie ogarnąć wszystkich portali samemu z których korzysta uczelnia. Również jest wiele projektów grupowych które należy zaliczyć w grupie wiec siłą rzeczy trzeba kogoś znać by zaliczyć przedmiot. Ale studia to przede wszystkim przyjemność, studenckie życie, imprezy i przyjaźń na całe życie wiec nie wstydź się, otwórz na ludzi i zasmakuj życia studenckiego! Tylko jako student będąc na juwenaliach studenckich poczujesz się jak gospodarz!

“-Pierwszy dzień i nie wiem w co się ubrać!”

Nie martw się. Na studiach ubieramy się przed wszystkim wygodnie i komfortowo. Ja zawsze ubierałam się elegancko ale wygodnie. Byli tacy którzy przychodzili ubrani na sportowo lub we własnym wyjątkowym stylu. Na studiach jesteś akceptowany i nikt Ci nie zwróci uwagi. Możesz mieć mocny makijaż, paznokcie, tatuaże, wyjątkową fryzurę oraz styl i nikt Cię za to nie wyrzuci z zajęć. To jest świetne na studiach, ponieważ możesz być sobą i o nic się nie martwić. Wiec jeśli nie wiedziałaś/eś w się ubrać to już wiesz, że tak aby czuć się dobrze:)

Co wziąć na pierwszy dzień na studia?

Na studia przygotowujemy się podobnie jak do pracy czy szkoły. ⁃ Weź ulubiona torbę lub plecak.

ZESZYTY Jeśli jesteś na studiach ścisłych to przygotuj po jednym zeszycie A4 w kratkę do każdego przedmiotu. Ja miałam oddzielny zeszyt do każdego przedmiotu na którym dużo notowałam a reszta przedmiotów była pisena w jednym. Często jedne przedmiot dzielił się na dwa zajęcia. Mianowicie na ćwiczenia w klasie oraz na wykład na auli. Te zajęcia są prowadzone przeważnie przez różnych profesorów. Ja w takich sytuacjach miałam jeden zeszyt i na przodzie robiłam zadania i ćwiczenia a na wykładach odwracalna zeszyt do góry nogami i tył na przed i pisałam notatki z wykładów.

PIÓRNIK Tak na studiach również nosimy piórniki. W moim przypadku znajdował się tam: długopis, ołówek, gumka do ścierania, korektor, linijka oraz kalkulator. Na studiach ścisłych kalkulator to podstawa. Będziesz używać go na każdych zajęciach, kolokwiach oraz egzaminach.

LAPTOP będzie to Twój drugi notes. W nim będziesz robił projekty, notatki i pisał prace zaliczeniowe a w trakcie wykładów zdalnych uczęszczał na zajęcia:)

DRUGIE ŚNIADANIE/OBIAD/PRZEKĄSKA/NAPÓJ między zajęciami zawsze będziesz mieć przerwę. Przygotuj sobie ulubiony posiłek i zapakuj do pudełka. Na uczelni na każdym piętrze będziesz mieć stół przy którym możesz usiąść i zjeść. Również jeśli wolisz coś na ciepło lub nie weźmiesz jedzenia to pamiętaj, że na wydziale zawsze znajdują się sklepy z kanapkami oraz stołówka na której możesz zjeść:)

DOBRE NASTAWIENIE I UŚMIECH To podstawowa rzecz którą należy zabrać pierwszego dnia na studia gdy idziesz poznać nowych ludzi. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i pierwszego dnia już tworzą się paczki znajomych które funkcjonują całe studia:)

Jeśli wolisz bym te informację przekazała Ci na filmiku to KLIKNIJ TUTAJ Miłego oglądania!

Jeśli masz pytania pisz śmiało w komentarzu! 🙂

Do zobaczenia w kolejnym poście!

Written by Pattje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *